جدیدترین مطالب

دستگاه لیبل چسبان یا لیبل زن

دستگاه لیبل چسبان

دستگاه لیبل چسبان چیست؟

دستگاه لیبل چسبان یکی از پنج دستگاه اصلی در صنعت بسته بندی میباشد. به دلیل وجود مدل های بسیار متنوع لیبل گذاری بر روی محصولات و بسته بندی ها، ماشین آلات مختلفی در حوزه لیبل وجود دارند. آنچه که مورد نظر ماست، دستگاهی است که برای چسباندن لیبل های از پیش چاپ شده به کار میرود. (دستگاه هایی که خودشان لیبل را پرینت میکنند (لیبل پرینت ها) نوع دیگری هستند و مد نظر ما نیستند). این دستگاه که از آن با نام لیبل زن پشت چسبدار نیز نام میبرند، در خطوط بسته بندی با ظرفیت بالا به کار می رود. یعنی در شرایطی که چسباندن لیبل با دست و نیروی انسانی مقرون به صرفه نباشد. از آنجاییکه این دستگاه قرار است جایگزین انسان برای چسباندن لیبل باشد، عملکرد آن به نحوی است که بتواند وظیفه محوله را به درستی انجام دهد.

قیمت دستگاه لیبل چسبان

قیمت دستگاه لیبل چسبان متاثر از چند پارامتر بسیار مهم است.

 •  لیبل ها
 • شکل هندسی ظروف
 • گرید مورد نظر ( بدون گرید، گرید صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع داویی و…)
 •  برند های مورد استفاده در بخش الکترونیک

البته پارامتر های دیگری در این قیمت دخیل هستند که عمدتا بسته به طراحی و کیفیت ساخت سازندگان اثر گذارند.

در مورد تعداد لیبل ها که میتوانند یک، دو و یا سه لیبل باشند، طبیعتا هرچه تعداد لیبل ها بیشتر باشد، هزینه دستگاه بالاتر خواهد بود. ازطرف دیگر شکل هندسی بطری عامل اثر گذار دیگر است. عموما دستگاه مناسب ظروف گرد نسبت به ظروف کابی (تخت) قیمت پایین تری دارند.

انواع دستگاه لیبل زن

دستگاه لیبل چسبان دسته بندی های متفاوتی دارد. شکل هنسی ظروفی که آنها را لیبل چسبانی میکند، تعداد لیبل هایی که میچسباند، استانداردهایی که آنها را میگذراند و… از جمله پارامترهای ایجاد دسته بندی های آن هستند. اما دسته بندی اصلی و مورد نظر ما نحوه عملکرد آن است. این دستگاه میتواند به صورت تمام اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک باشد.

دستگاه لیبل زن دستی (نیمه اتوماتیک)

این دستاه مناسب بسته بندی با ظرفیت های پایین است. بسته به ابعاد لیبل و ظرف میتواند بین 200 تا 700 ظرف را در ساعت  لیبل چسبانی کند. کارکرد آن به صورتی استکه اپراور بطری را با دست بر روی محل مخصوصش قرار میدهد، دستگاه لیبل را بر روی آن میچسباند و سپس اپراتور بطری را برمیدارد.

دتگاه لیبل زن اتوماتیک

دستگاه تمام اتومایک ماسب خطوط بسته بندی با ظرفیت های بالاست. در این مدل بطری ها ابتدای نوار نقاله قرار میگیرند و کانوایر آنها را یک به یک جلو می آورد. در حین جلو  آمدن فاصله بی بطری ها توسط فاصله انداز تنظیم میگردد. همچنین جهت و زاویه آنها توسط بخش صاف کن متناسب با شرایط اپلیکیتور منظم و یکنواخت میگردد.

دستگاه لیبل چسبان پشت چسب دار

دستگاه لیبل چسبان

لیبل های پشت چسب دار پرمصرف ترین و محبوب ترین و در عین حال شناخته شده ترین نوع لیبل هستند. ساخت و چاپ آنها به نحوی است که تمامی سطح پشتش آن آغشته به چسب است و می‌توانند بر روی سطوح صاف و صیقلی بچسبند. در حین طراحی آنها می توانیم برای آنها هر شکل هندسی را در نظر بگیریم. مثلاً به صورت نیم دایره یا به شکل های غیر هندسی بخشی از آنها را برش بزنیم. البته در کاربرد آنها یک نکته مهم وجود دارد. آنها را صرفاً می توانیم بر روی سطوح صاف بچسبانیم. پس قبل از انتخاب و طراحی حتماً به این نکته مهم توجه داشته باشیم. نکته مهم دیگری که برای استفاده از دستگاه لیبل زن پشت چسب دار بایستی در نظر داشته باشیم اینست که لیبل ها به صورت رول باشند.

ابعاد دستگاه

ابعاد ابعاد دستگاه
2.5 الی 3 متر طول دستگاه
1.2 الی1.7 متر ارتفاع دستگاه
1.5 متر عرض دستگاه
2.5 الی 3 متر طول کانوایر
70 الی 95 سانتی متر ارتفاع کانوایر

دسته بندی دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار

دستگاه لیبل چسبان

این دستگاه نزدیک به ۷۵ درصد بازار صنعت لیبل در کشور را در دست دارد. بنابراین آشنایی با دسته بندی آنها برای خریداران کمک خوبی در جهت انتخاب صحیح مدلهای مختلف را در پی دارد. همچنین طراحان و سازندگان با اطلاع از جزئیات بیشتر می تواند کیفیت محصولات خود را بالا ببرند.

قبل از اینکه به معرفی و دسته بندی انواع دستگاه های لیبل زن پشت چسبدار بپردازیم لازم است بدانید که دسته بندی این دستگاه ها بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟

در ادامه به طور مختصر هر کدام از این پارامترها را تشریح می کنیم.

تقسیم بندی می کنیم. برهمین اساس تقسیم بندی دستگاه را به صورت:

 • دستگاه گرد
 • دستگاه تخت
 • دستگاه دو منظوره (گرد و تخت)

داریم. البته در سال‌های اخیر تغییرات و ابتکاراتی در طراحی بطری ها ایجاد شده است. به همین سبب طراحی هایی نظیر بطری‌های بیضوی، مثلثی، کونیک و نیز اشکال غیر هندسی را می بینیم. هرچند که برای این اشکال جدید به دستگاه های متفاوتی نیاز داریم ولیکن در عرف نامگذاری دستگاه ها اسامی جدیدی را مشاهده نمی کنیم.

 

دستگاه لیبل زن پشت چسب دار

 

جمع بندی انواع مدل های دستگاه لیبل چسبان برای لیبل پشت چسب دار

اگر بخواهیم تمامی مباحث مطرح شده در بالا را در یک جا جمع بندی کنیم می توانیم مدلهای پر مصرف را به صورت زیر بیان کنیم:

دستگاه گرد زن: این مدل از دستگاه برای چسباندن یک لیبل به دور بطری های گرد (استوانه ای) کاربرد دارد. در مجموعه امین ماشین این مدل از دستگاه ها شامل سه زیر شاخه است.

 • دستگاه گرد زن: برای بطری های گرد با یک لیبل به طوری که لیبل بخشی از محیط بطری را احاطه می کند.
 • دستگاه گرد اورلپ: برای بطری های گرد استوانه ای با یک لیبل به طوری که لیبل دور تا دور محیط بطری را احاطه می کند.
 • دستگاه لیبل چسبان ویال که برای بسته بندی های گرد (استوانه ای) با قطر بسیار نازک یعنی چیزی شبیه به لوله آزمایش و ویال دارویی مناسب است.

دستگاه دو طرفه: این دستگاه به منظور چسباندن دو لیبل بر روی بطری ها به کار می رود. در مجموعه امین ماشین این مدل از دستگاه شامل سه زیر شاخه است.

 • دستگاه دو طرفه تخت: این دستگاه به منظور چسباندن لیبل بر روی بطری های تخت (کتابی) یا دو لیبل خواهد بود.
 • دستگاه دو طرفه دو منظوره: این دستگاه برای الصاق دو لیبل به بطری های گرد و تخت به کار میرود. از این رو آنرا دو منظوره مینامیم.
 • دستگاه دو طرفه گرد اورلپ: این دستگاه جهت چسبانش دو لیبل بر روی بطری های گرد و یا حتی نیمه گرد به صورت اورلپ به کار میرود. اورلپ یعنی اینکه دو لیبل تمام محیط بطری را میپوشانند.

دستگاه فوقانی: این دستگاه برای چسباندن لیبل بر روی سطوح فوقانی و یا کف بطری ها به کار میرود این مدل از دستگاه در مجموعه امین ماشین شامل سه زیر شاخه است.

 • دستگاه فوقانی: این دستگاه به منظور الصاق لیبل بر روی درب (سطح فوقانی) و یا کف بطری های گرد یا تخت به کار میرود.
 • دستگاه فوقانی به همراه دو طرفه: از این دستگاه که کاربرد زیادی در بسته بندی محصولات آرایشی دارد جهت چسبانش لیبل فوقانی و نیز دو لیبل دو طرفه بر روی کناره بطری های تخت یا گرد استفاده کرد.
 • دستگاه فوقانی به همراه گرد اورلپ: این دستگاه نیز کاربرد فراوانی در نایع آرایشی بهداشتی دارد. میتوانیم از آن به منظور چسباندن لیبل فوقانی به همراه یک لیبل گرد به صورت اورلپ (لیبل به دور بطری های گرد به نحوی که تمام محیط بطری را بپوشاند.

دستگاه سه طرفه: از این دستگاه برای الصاق سه لیبل بر روی کناره های بطری‌ها استفاده می‌کنیم. عموماً به این صورت خواهد بود دو لیبل اصلی بر روی کناره ها یعنی چپ و راست بطری قرار می گیرند و یک لیبل کوچکتر را بر روی یکی از سمت های چپ و راست بالاتر از لیبل اصلی برای درج اطلاعاتی خاص میچسبانیم.

 

ابعاد بطری و لیبل
ابعاد بر حسب میلیمتر ابعاد
از 20 تا 250 قطر بطری
از 20 تا 300 ارتفاع بطری
از 15 تا 250 طول لیبل
از 10 تا 270 ارتفاع لیبل
1 الی 2 میلیمتر دقت لیبل چسبانی

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان دو طرفه تخت:

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان دو طرفه دو منظوره:

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان دو طرفه گرد و تخت:

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان دوطرفه تخت:

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان دوطرفه گرد:

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان فوقانی:

فیلم کارکرد دستگاه لیبل چسبان گرد:

6 دیدگاه در دستگاه لیبل چسبان یا لیبل زن

 1. farhad says:

  باسلام و احترام
  من دستگاه لیبل چسبان نیمه اتوماتیک رو از مجموعه شما خریداری کردم
  هم کیفیت خوب هم راهنمایی و کمک شما برای راه اندازی این دستگاه
  خیلی ممنون از مجموعه خوب شما

  خدا به کسب کارتون رونق بده
  یاعلی

  • misfekri says:

   سلام فرهاد جان خیلی ممنون از لطفت
   ماهم امیدواریم کسب کار شما هر روز رونق بیش تری
   داشته باشه 🙂

 2. ali says:

  سلام خسته نباشید
  من با گروه صنعتی شما همکاری داشتم و از دستگاه های شما خریداری کردم
  واقعا خیلی با حوصله و حرفه ای مجموعه ما رو راهنمایی کردن
  و دستگاه ها از کیفیت بالایی برخوردار بود
  باتشکر

  • mohsen says:

   سلام علی حان
   ما هم از همکاری با شما خیلی خوشحال هستیم
   امیدواریم کسب و کار شما هر روز رونق بیش تری پیدا بکند

کامنت ها بسته شده است.

برای دریافت مشاوره رایگان، شماره خود را وارد نمایید.

فرم مشاوره