دستگاه لیبل چسبان دست دوم

دستگاه لیبل چسبان دست دوم

دستگاه لیبل چسبان دست دوم

راهنمای خرید دستگاه لیبل چسبان دست دوم

خرید دستگاه لیبل چسبان دست دوم به اطلاعات کافی نیاز دارد. ما این مطلب را پس از حضور چندین ساله در صنعت بسته بندی متوجه شدیم. از طرفی به این موضوع پی بردیم که بسیاری از کسانی که قصد خرید این ماشین آلات را دارند دانش کمی از آنها دارند. همچنین دریافتیم که خرید دستگاه دست دوم به تجربه بیشتری هم نیاز دارد. با این حساب انتخاب ماشین آلات دست دوم بسیار حساس تر است. در این مقاله قصد داریم تا یک آشنایی نسبی با مواردی که دانستنشان برای خریدار مورد نیاز است بیان کنیم.

برای خرید دستگاه لیبل چسبان دست دوم بطری باید مشخص باشد

برای انتخاب دستگاه لیبل چسبان دست دوم بایستی شکل هندسی بطری شما مشخص باشد. در حقیقت برای هر انتخابی باید نیاز ما مشخص باشد. این خواسته را در مورد خرید دستگاه لیبل چسبان دست دوم نیز تامین میکنیم. برای همین هم میگوییم که شکل هندسی بطری مشخص باشد. توصیه ما این است که اگر هنوز بطری شما نهایی نشده از خرید دستگاه لیبل چسبان اجتناب کنید. دلیل این توصیه این است که یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب مدل دستگاه لیبل چسبان شکل هندسی بطری است.

دستگاه لیبل چسبان دست دوم مورد نظر در چه شرایطی است؟

دستگاه لیبل چسبان از دو بخش الکترونیک و مکانیک تشکیل میگردد. دستگاه سالم دستگاهی است که هر دو بخش آن به درستی کار کنند. برای بررسی شرایط دستگاه لیبل چسبان دست دوم کامل ترین و بهترین راه کار کردن با دستگاه در شرایط تولید است. یعنی اینکه رول لیبل را بر روی دستگاه تعبیه کنید. همچنین بطری ها را بر روی نوار نقاله قرار دهید . دستگاه را روشن کنید و عملکرد دستگاه را ببینید. در حقیقت هر چقدر شرایط بررسی به شرایط واقعی کار دستگاه نزدیک تر باشد اطمینان بیشتری خواهید داشت.

اگر نتوانیم دستگاه لیبل چسبان دست دوم را تست بگیریم چطور؟

به دلایل مختلف ممکن است نتوانیم یک تست کامل از دستگاه لیبل چسبان دست دوم بگیریم. مثلا اگر رول ما هنوز آماده نباشد. یا اینکه بطری ها در مرحله ساخت قالب باشند. سوال این است که در این شرایط چه کنیم؟ در وهله اول تکرار میکنیم که بهترین بررسی دستگاه تست کامل است. حال هر چقدر از این شرایط فاصله بگیریم، ضریب اطمینان پایین تر خواهد آمد. پس بار دیگر تاکید میکنیم که تلاش ما باید این باشد که تست کامل از دستگاه بگیریم. در شرایطی که امکان تست کامل را نداریم میتوانیم با انجام کارهایی از سلامت دستگاه تا حدود زیادی مطمئن شویم. نکته مهم اینکه در این شرایط نمیتوانیم مطمئن باشیم که دستگاه برای لیبل و بطری ما مناسب است یا نه.

اولین مرحله تست دستگاه لیبل چسبان دست دوم

مطمئنا اولین مرحله تست دستگاه لیبل چسبان دست دوم بررسی شرایط بخش الکترونیکی است. چس بایستی به دستگاه برق بدهیم. ادوات دستگاه را تک به تک روشن کنیم. از صحت عملکردشان مطمئن شویم و به سراغ ادوات دیگر برویم. بهتر است برای این مرحله ترتیب زیر را رعایت کنیم. ابتدا نوار نقاله را بررسی میکنی. در مرحله بعد اپلیکیتورها را بررسی میکنیم. پس از آن به سراغ نوار بالا میرویم. (این نوار نقاله در برخی مدل ها موجود است و در برخی دیگر نیست. اگر بطری ما آماده باشد میتوانیم مطمئن باشیم که به این نوار نیاز داریم یا خیر) در مرحله آخر به سراغ بخش های فاصله انداز، صاف کن و اتوی لیبل میرویم.

بررسی کارنوایر از دستگاه لیبل چسبان دست دوم

پس از اتصال برق به دستگاه لیبل چسبان دست دوم مورد نظر، نوار نقاله را روشن میکنیم. جهت حرکت آن بایستی به سمت موتورش باشد. یعنی اینکه موتور باید به صورت کشنده عمل نماید. حرکت نوار نقاله باید نرم باشد و چرخشش بدون صدای زیاد. لغزش نداشته باشد و اصطلاحا بدون گیر کار کند. دقت کنید که اگر نوارنقاله از نوع زنجیری ( قطعات مستطیل شکل عمدتا از جنس پلاستیک که به رنگ قهوه ای هستند و یا از جنس استیل) ست شکستگی نداشته باشند. برای بررسی دقیق تر به انتها و ابتدای نوار نقاله بروید. با دقت نگاه کنید و به صدای نوار نقاله گوش بدهید تا مطمئن شوید قطعات پلاستیکی هنگام چرخش در ابتدا و انتهای نوار به بدنه نوار نقاله برخورد نمیکنند. اگر نوار از نوع تسمه است باز هم باید بررسی کنیم تا تسمه حین چرخش به جایی از بدنه برخورد نکند.

بررسی اپلیکیتور از دستگاه لیبل چسبان دست دوم

اپلیکیتور در دستگاه لیبل چسبان دست دوم همان بخشی ست که رول لیبل را نگه میدارد. یک صفحه گرد بزرگ دارد که رول روی آن قرار میگیرد. نوار لیبل از رول باز و در امتداد رولیک ها عبور میکند. در وسط مسیر به تیغه میرسد و آنرا دور میزند. سپس به بخش کشنده میرود و در انتها در بخش جمع آوری ضایعات متوقف میشود. برای تست این بخش بدون لیبل به صورت زیر عمل میکنیم.
بخش الکترونیک اپلیکیتور شامل سنسور تشخیص بطری، موتور کشنده و سنسور تشخیص لیبل است. کشش لیبل (کاری که اپلیکیتور انجام میدهد) به وسیله موتور مذکور صورت میگیرد. فرمان شروع به کار موتور با سنسور تشخیص بطری است. همچنین فرمان خاتمه ی کار موتور با سنسور لیبل است. بدین ترتیب برای بررسی عملکرد الکترونیکی اپلیکیتور ابتدا سنسور بطری را تحریک میکنیم. برای این کار کافی است انگشت دست یا یک وسیله مثل پیچ گوشتی را از جلوی سنسور عبور دهید. با این کار بایستی موتور کشنده شروع به کار نماید. سپس سنسور لیبل را تحریک میکنیم. سنسر لیبل یک شیار باریک دارد. برای تحریکش میتوانیم یک قطعه کاغذ را از شیر عبور دهیم. بدین ترتیب موتور می ایستد.
در مرحله بعدی بایستی بتوانیم با تغییر پارامترهای الکترونیکی پروسه ی بالا را تکرار کنیم. این پارمترها را در صفحه نمایش دستگاه با عناوین سرعت موتور، تاخیر در استارت موتور (تاخیر سنسور بطری) و تاخیر در استاپ موتور (تاخیر سنسور لیبل یا مقدار بیرون زدگی لیبل از تیغه) مشاهده خواهید کرد. این پارامترها را در صفحه نمایش تغییر دهید و بعد از هر تغییر پروسه تست اپلیکیتور را تکرار نمایید. بدین ترتیب عملکرد الکترونیکی اپلیکیتور انجام میگیرد. بررسی عملکرد مکانیکی دستگاه لیبل چسبان بدون لیبل با احتمال خطا مواجه است. ولیکن در صورت نبود امکان تست با لیبل موارد زیر را انجام دهید. رولیک ها وظیفه هدایت نوار لیبل را بر عهده دارند. آنها بایستی با نرمی بچرخند. با دست آنها را بچرخانید تا از صحت عملکردشان مطمئن شوید. همین کار را در مورد شفت رول باز کن (شفتی که وسط صفحه گرد بزرگ قرار دارد) و نیز شفت ضایعات ( یک شفت با قطر نسبتا بالا تر از بقیه شفت ها) انجام دهید.

بررسی نوار بالا از دستگاه لیبل چسبان دست دوم

پس از اطمینان از اتصال برق به دستگاه لیبل چسبان دست دوم، نوار بالا را روشن کنید. جهت صحیح حرکت به سمت موتور است. ضمن توجه به جهت حرکت، دقت نمایید تا تسمه ی آن به نرمی حرکت کند و لغزش نداشته باشد. مطابق آنچه در قسمت قبلی بیان کردیم، مطمئن شوید تا هیچ برخوردی بین تسمه و بدنه نوار نباشد. این بخش از دستگاه رگلاژ عموردی دارد. این رگلاژ عمدتا به صورت دستی است. البته در موارد اندکی ممکن است از نیروی موتور هم برای بالا و پایین کردن نوار استفاده کنند. به هر ترتیب با بالا و پایین کردن نوار از صحت عملکرد و نرمی کارکرد رگلاژ آن مطمئن شوید. همچنین یک بخش کوچک در ابتدای نوار برای سفت کردن تسمه وجود دارد. آنرا باز و بسته کنید تا اطمینان حاصل نمایید که تسمه شل و سفت میگردد. در آخر تسمه را به دقت بررسی نمایید تا پارگی نداشته باشد.

بررسی سایر بخش های دستگاه لیبل چسبان دست دوم

سایر بخش های دستگاه لیبل چسبان دست دوم شامل فاصله انداز، صاف کن و اتو هستند. این بخش ها عمدتا نیدوی محرکه خود را از موتورهای الکتریکی دریافت میکنند. پس در قدم اول موتور را روشن میکنیم. حرکت آنرا بررسی میکنیم. دقت میکنیم تا حرکت روان و بدون لغزش باشد. قسمت های متحرک مثل تسمه و زنجیر هیچ برخوردی با بدنه نداشته باشند. عمده ی این ادوات دارای سرعت قابل تنظیم هستند. پس با تغییر سرعت از طریق صفحه نمایش مجددا عملکر آنها را مورد توجه قرار دهید. همچنین این ادوات دارای رگلاژ افقی و عمودی هستند. حتما رگلاژ آنها را تغییر بدهید تا از صحت عملکردشان مطمئن شوید. دقت داشته باشید که برای بررسی رگلاژها حتما آنها را تا انتهای رگلاژ بالا و پایین و همچنین عقب و جلو ببرید. در نهایت قسمت هایی مثل تسمه ها، اورینگ ها و… که ممکن است پاره یا پوسیده شده باشند را بررسی نمایید.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping