تنظیمات دستگاه لیبل چسبان از نوع پشت چسبدار

تنظیمات دستگاه لیبل چسبان از نوع پشت چسبدار

تنظیمات دستگاه لیبل چسبان از نوع پشت چسبدار

همه کسانی که با خطوط بسته بندی سروکار داشته‌اند شامل مدیران کارشناسان فنی و اپراتورها می‌دانند که تنظیمات دستگاه لیبل چسبان بسیار سخت تر از سایر ماشین آلات می باشد. برای همین قصد داریم تا توضیحاتی را پیرامون این تنظیمات ارائه کنیم. برای انجام یک تنظیم خوب نیاز داریم تا اول عملکرد دستگاه را به خوبی بشناسیم و همجنین یک دستگاه خوب و مناسب داشته باشیم این نکته بسیار مهم است که یک کارشناس فنی هرچقدر هم که حاذق باشد نمی‌تواند نواقص ماشین را از بین ببرد .در چنین حالتی نهایتا می‌توانیم قدری از معایب کار رابپوشانیم.

دسته بندی تنظیمات دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار

تنظیمات فاصله انداز از دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار

شامل بخش های نوار نقاله نوار بالا اپلیکیتور صاف کن فاصله انداز و اتو است هرکدام از این بخش‌ها نیز مشتمل بر قطعات مکانیکی و ادوات الکترونیکی هستند. تنظیمات دستگاه لیبل چسبان شامل تقسیم‌بندی الکترونیکی و مکانیکی میشود.به این ترتیب تنظیم صحیح و کامل دستگاه یک بالانس مناسب با بین قسمتهای الکتریکی و مکانیکی خواهد بود. دلیل استفاده از فاصله انداز این است که شرایط ظروف و لیبل به نحوی است که نمی‌توانیم ظروف را بدون فاصله لیبل چسبانی ‌کنیم. بر اساس همین و توان و ظرفیت دستگاه فاصله مناسب را برای ظروف ایجاد می کنیم عمده ی تنظیم توسط اینورتر انجام میگیرد.
مرز فاصله‌ای نقطه‌ای است که اگر فاصله از آن کمتر شود لیبل چسبان ای دچار مشکل می‌شود و اگر بیشتر از آن باشد لیبل ها می چسبد ظرفیت دستگاه از مقدار نامی آن کمتر می شود هر چه قدر مقدار تنظیمی اینورتر را کمتر کنیم فاصله بین ظروف بیشتر می شود و برعکس هرچه این عدد را بالا ببریم فاصله بین آنها کمتر می شود به جز اینورتر که جز تنظیمات الکتریکی است نیاز به تنظیمات مکانیکی هم دارید این تنظیمات را بر اساس ابعاد و شکل هندسی ظرف انجام می دهیم مثلاً اگر فاصله انداز ها برای ظروف گرد و به صورت دیر هستند به علاوه بر صفحه تخت روبه‌رو باشد تنظیمات مکانیکی شامل تنظیم افقی عمودی و زاویه ای است تنظیمات فاصله انداز از نوع رپراند بعلاوه صفحه تخت برای ظروف گرد است.

تنظیمات دستگاه لیبل چسبان و رگلاژ افقی و عمودی

تنظیمات دستگاه لیبل چسبان در رگلاژ افقی و عمودی را بر اساس ظروف انجام می‌دهیم. می‌خواهیم فاصله بین دو بخش فاصله انداز (در نوع دو رپراند روبه‌رو فاصله دو رپراند) در نوع پرنده ها صفحه تخت روبرو (فاصله رپراند و صفحه تخت) در نوع ستاره‌ای (فاصله بین ستاره و گاید روبرو) و غیره به نحوی باشد که ظرف را با تسلط کنترل کنند. اگر فاصله زیاد باشد ظروف به طور کامل درگیر در فاصله انداز نمی‌شود و اگر فاصله کم باشد ظروف در میان آنها گیر می‌کند و عبورشان با مشکل همراه خواهد بود.

‏ رگلاژ در همه دستگاه‌های لیبل چسبان وجود ندارد لذا در صورتی که این رگلاژ را ندارید از این قسمت عبور کنید با این ذهنیت که ممکن است کمی دچار مشکل باشید. ‏از این رگلاژ برای کنترل بهتر ظروف استفاده می‌کنیم دو پارامتر عرض فاصله انداز( در نوع رپراندی عرض تسمه را در نظر میگیریم) و ارتفاع مفید ظرف برای فاصله انداز(ارتفاع مفیدی از ظرف که سطح صاف دارد و با فاصله انداز درگیر میشود) را در نظر میگیریم. بهتر است این دو عدد تا حد امکان به هم نزدیک باشند در این صورت درگیری بهتری بین فاصله انداز و ظرف خواهیم داشت. همچنین تا حد امکان روبروی هم باشند برای اینکه فاصله انداز و ظروف روبروی هم باشند (بخش سفید زرد و مثلاً تسمه رپراند ) رگلاژ عمودی بسیار مفید خواهد بود.

‏ تنظیمات صاف کن از دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار

‏هدف از به کارگیری صاف کن چیست؟‏ به طور خلاصه در دستگاه لیبل چسبان هر وقت محل چسباندن لیبل روی ظرف مهم باشد از این بخش استفاده می کنیم به این مفهوم که طراحی ظرف به نحوی است که در هر جایی از ظرف نمی‌توانیم لیبل را بچسبانیم یعنی برای لیبل محل مشخصی روی ظرف در نظر گرفته‌اند.حال اینرا را در نظر بگیریم که ظروف چطور باید منظم در روی نوار قرار بگیرند؟ اصولاً ظروف به دو طریق به نوار نقاله دستگاه وارد می‌شود اگر لیبل چسبان در ادامه یک خط بسته بندی باشد ظروف از دستگاه قبلی مثلاً پر کن یا دربند یا سیل کل به لیبل چسبان منتقل می شود . ‏اگر حالت قبلی نباشد ظروف توسط اپراتور بر روی دستگاه قرار می‌گیرند.
‏هر کدام از این دو حالت که باشد محال است که این گروه همگی به طور منظم در یک جهت و بدون نیاز به صاف کردن به بخش اپلیکیتور یعنی بخشی از دستگاه لیبل چسبان که لیبل را روی ظروف می چسباند منتقل شود با توجه به صحبت‌های بالا در می یابیم که چرا و چه وقت نیاز به صاف کن داریم. چه ظروفی نیاز به صاف کردن دارد؟ همه ی ظروف تخت نیاز به صاف کردن دارند. با این کار می‌توانیم ظروف را به طور یکنواخت به اپلیکیتور منتقل کنیم‌.

‏ تنظیمات دستگاه لیبل چسبان درصاف کن برای محور عمودی و افقی

صاف کن ها انواع مختلفی دارند این تنوع بالا و عمدتاً به دلیل طراحی های متنوع ظروف است اما در این میان از عمده ظروف از چند هندسه ی مشخص برخوردارند. لذا عمده صاف ها دردچند مدل مشخص طراحی و ساخته می‌شوند .پرکاربردترین نوع صاف کن ۲رپراند روبروی هم است ،این نوع از صاف کن بهترین گزینه برای ظروف تحت است. از جمله دیگر صاف کن ها نوع ۱ رپراند به همراه صفحه تخت روبرو و و نیز یک رپر اند و گاید روبرو است. همگی آنها را می توانیم برای ظروف تخت به کار بگیریم.

تنظیمات مکانیکی این بخش از دستگاه لیبل چسبان عمدتاً شامل دو پارامتر است یکی از آنها بالا و پایین آوردن رپراند جهت کنترل مناسب ظروف است و پارامتر دیگر عقب و جلو بردن به منظور اعمال فشار مناسب با استحکام ظروف برای صاف کردن آنها است. نکاتی که در چند سطر بالاتر اشاره کردیم هنگام تنظیم قابل لمس هستند. ‏در بخش الکترونیک تنظیم سرعت موتور ها را داریم این سرعت با اینورترها تغییر می‌کند تنظیم سرعت اینورتر بر اساس سرعت خط تعیین می کنیم.

‏ تنظیمات اپلیکیتور از دستگاه لیبل چسبان

عملکرد بخش های مکانیکی اپلیکیتور از دستگاه لیبل چسبان

وظیفه ی اپلیکیتور نگهداری از رول لیبل و باز کردن آن و نیز جدا کردن تک‌تک لیبل ها از رول است .چسباندن لیبل روی ظرف کاری است که اپلیکیتور آن را به همراه نوار بالا (طبقه دوم)، کانوایر و اتوی لیبل انجام می‌دهد.
بخش تغذیه: این بخش شامل یک صفحه گرد بزرگ است تا رول لیبل را روی آن قرار دهیم مکانیسمی که در این بخش تعبیه کرده ایم تا در حین باز کردن رول نوار لیبل را از حالت شل و افتادگی باز دارد.
مسیر رفت: از قسمت تغذیه تا رسیدن به بخش تیغه را مسیر رفت می‌نامیم.
رولیک های مسیر رفت: به هر کدام از رولیک ها که در این مسیر قرار دارند رولیک های مسیر رفت میگوییم. کار این رولیکها هدایت نوار لیبل است.
سنسور لیبل: ‏یکی از سنسورهای بسیار مهم در دستگاه لیبل چسبان است. دستگاه لیبل چسبان دو سنسور اصلی و دو سنسور اولویت دوم دارد. وظیفه این سنسور دنبال کردن نوار لیبل و تشخیص زمانی است که هر لیبل در طول مسیر به انتهای خود رسیده است سنسور لیبل را می‌توانیم در مسیر رفت یا در بخش تیغه تعبیه کنیم .(این را طراح دستگاه با توجه به مقدمه مقدورات دستگاه لحاظ می کند).
لقی گیر نوار لیبل:‏ با توجه به کشش مداوم لیبل که در سرعت بالا نوار لیزر را دچار شلی و افتادگی نسبی است. بنابراین نیاز داریم تا این افتادگی را حذف کنیم. برای همین منظور از لقی گیر استفاده میکنیم این لقی گیر به صورت های فرچه های سیلیکونی و فلزی طراحی و ساخته می‌شود.
بخش تیغه: ‏ اصلی ترین قسمت این بخش خود تیغه است .سایر قطعات برای کمک به تیغ هستند تا وظیفه جداسازی لیبل ها از روی نوار لیبل انجام گیرد، قطعات کمکی شامل رولیک هایی در مسیر نوار لیبل هستند و نیز همچنین گاید هایی برای جلوگیری از بالا و پایین شدن لیبل در نوک تیغ قرار می‌گیرند.
تیغه، تلاقی مسیر رفت و برگشت
‏پس از آنکه نوار لیبل به تیغه رسید، لیبل ها را از روی آن بلند می‌کند به این ترتیب از نوار لیبل ضایعات آن می‌ماند. ضایعات از اینجا تا انتهای راه ضایعات مسیر را طی می کند، از این رو این مسیر را برگشت می نامیم.
بخش کشنده: ‏موتور کشنده لیبل در کنار قطعات دیگری نظیر شَفت، سفت کننده ادوات اصلی این بخش هستند، موتور به یک شفت که که به دو روش لاستیک تزریق می‌کنیم کوپل شده است. همچنین شفت سفت کننده ،توسط یک مکانیزم به لاستیک مذکور فشار وارد می آورد. هنگامی که ضایعات لیبل از بخش کشنده عبور می کند فشار مذکور کمک می کند تا اصطکاک بین ضایعات و لاستیک کشنده بالا رود، به این ترتیب با چرخش موتور، ضایعات کشیده شده و این کشش باعث جابجایی نوار لیبل در سرتاسر مسیر رفت و برگشت می گردد.
بخش ضایعات جمع کن: یک شَفت با قطر بالا که ضایعات را به دور خودش جمع می کند، نیروی محرکه خود را از موتور می گیرد. به طور عمده اتصالش با موتور توسط یک تسمه یا یک اورینگ برقرار می کنیم. همچنین یک صفحه گرد بر روی آن تعبیه کرده ایم تا ضایعات بر روی آن تشکیلِ رول ضایعات را بدهند.

‏ عملکرد الکترونیکی اپلیکیتور از دستگاه لیبل چسبان

‏همانطور که قبلا اشاره کردیم وظیفه اپلیکیتور نگهداری رول لیبل، باز کردن آن و جداسازی لیبل ها از نوار لیبل است. نیروی محرکه اپلیکیتور را توسط یک موتور با دقت بالا( موتور استپر یا سرو موتور) تامین می کنیم. دو سنسور این موتور را برای عملکرد دقیق همراهی می‌کنند.
‏یک سیکل کاری اپلیکیتور: سنسوری که عبور ظرف را تشخیص می‌دهد و پیام تشخیص را به کنترلر( مثلاً pic)منتقل می کند. بر اساس شرایط تنظیمی با یک تاخیر مناسب فرمان شروع به کار را به موتور صادر می کند موتور شروع به کار کرده و لیبل را می‌کشد ، کشش ادامه پیدا می‌کند تا انتهای لیبل از سنسور لیبل عبور می کند. سنسور پیام اتمام لیبل را به کنترلر می‌رساند کنترل باز هم با توجه به شرایط تنظیمی و با تاخیر مناسب فرمان ایستادن از حرکت را به موتور صادر می کند و به این ترتیب یک لیبل از نوار لیبل جدا و در معرض حرکت ظرف قرار میگیرد.

تنظیمات دستگاه لیبل چسبان در بخش الکترونیک

‏۱_ سرعت موتور :این است که میزان کشش نوار لیبل را تعیین می‌کند و تنظیم این پارامتر با توجه به موارد مختلفی انجام می گیرد مهمترین آنها سرعت حرکت ظرف است. بایستی سرعت کشش به نحوی باشد تا جدا شدن لیبل از نوار لیبل کاملاً متناسب با سرعت عبور ظرف از مقابل تیغه باشد.
‏ ۲ _تاخیر سنسور ضعف: ‏سنسور ظرف بلافاصله بعد از رویت ظرف پیام خود را به کنترلر مخابره می‌کند اما این لحظه الزاماً زمان مناسب برای شروع حرکت موتور نیز باید این حرکت بعد از این تاخیر مناسب آغاز شود اگر موتور زودتر آغاز کند لیبل جلوتر از محل مناسب روی ظرف می نشیند و اگر بی‌حرکت و اگر این حرکت را بعد از زمان مناسب انجام دهد لیبل عقب از محل تعیین شده بر روی ظرف می نشیند پس بایستی یک بالانس مناسب برای این تاخیر پیدا کنیم
‏ ۳_تاخیر سنسور لیبل:حین عبور لیبل از سنسور لیبل بعد از رسیدن به انتها سنسور پیام خود را به کنترلر می‌رساند اینجا هم ممکن است زمان مناسبی برای خاتمه حرکت موتور همراه با یک تاخیر باشد .
‏پارامتر بیرون‌زدگی لیبل
‏ هر بار که اپلیکیتور یک سیکل خود را انجام می‌دهد یک مقدار از نوک تیغه بیرون می آید این مقدار بیرون‌زدگی با توجه به هندسه ظرف کمک خوبی برای لیبل چسبانی است. ما این بیرون زدگی را بر اساس تحقیر سنسور لیبل تعیین می کنید داخل تاخیر سنسور لیبل تعیین میکنیم.
‏تداخل تاخیر سنسور لیبل و ظرف
‏ تاخیر سنسور ظرف در عقب و جلو چسباندن لیبل بسیار موثر است و از طرف دیگر تاخیر سنسور لیبل باعث تغییر بیرون زدگی لیبل از نوک تیره می‌گردد این بیرون زدگی خود عاملی است که عقب و جلو چسباندن لیبل را دستخوش تغییر می کند بنابراین هر دوی این تنظیمات در جلو و عقب شدن لیبل موثر هستند۰

‏ تنظیمات دستگاه لیبل چسبان در بخش مکانیک

تنظیمات دستگاه لیبل چسبان پارامترهای زیادی دارد تلاش می کنیم تا در این مقاله بنابر امکانات یک مقاله نوشتاری توضیحات خوبی را ارائه کنیم اگر موارد که بیان می کنیم که طی چند نوبت به صورت عملی روی دستگاه اجرا کنید قطعاً مهارت شما بسیار بالا خواهد رفت.
‏ تنظیمات نوک تیغه: باید به نحوی باشد که در نهایت فاصله ضعف از آن بیشتر از چند میلیمتر نباشد اگر لیبل از تیغه بیرون زده است این مقدار را هم در نظر می‌گیریم یعنی فاصله ظرف از نوک لیبل.
‏ تنظیمات ارتفاع:
‏ الف _تنظیم لیبل روی صفحه اپلیکیتور
‏ مسیر لیبل بر روی اپلیکیتور به این صورت است که رول لیبل را روی صفحه ی گرد رول باز کن قرار می دهیم، آن را باز میکنیم تعدادی از رولیک های مسیر رفت عبور می دهیم و به تیغه می‌رسیم از نوک تیغه آن را برمی‌گردانیم و در مسیر برگشت هدایت می کنیم، به کشنده می‌رسیم و پس از عبور از آن به بخش ضایعات جمع کن می‌رسیم آنچه که باید رعایت کنیم این است که بایستی در تمام این مسیر ارتفاع لیبل از صفحه اپلیکیتور یکسان باشد.
ب _ تنظیم ارتفاع صفحه اپلیکیتور
‏پس از آنکه تنظیمات بخش الف را انجام دادیم نوبت به تنظیم ارتفاع صفحه اپلیکیتور می‌رسد. این ارتفاع بنا به هندسه ظرف و محل قرارگیری لیبل بر روی آن تنظیم می‌شود اگر بر روی ظرف ها جایی برای قرارگیری لیبل ایجاد کرده‌اند( یعنی قاب لیبل) حتما ارتفاع آنرا بر آن اساس تنظیم می‌کنیم. تقریبا تمامی دستگاه‌های لیبل چسبان این تنظیم را به صورت پیچ تنظیم( به همراه ورنیه) انجام می دهند.
تنظیمات زاویه
بسیاری از مواقع هنگام راه اندازی و استفاده از دستگاه کج بودن لیبل روی ظرف را می‌بینیم. در این مواقع نیاز به اصلاحاتی داریم تا این عیب را رفع کنیم. برای این کار بایستی علت را پیدا کنیم.کج بودن لیبل دلایل متعددی دارد برای پیدا کردن علت و یا علت های آن می توانیم مراحل زیر را پیگیری کنیم
۱_ تعدادی ظرف حداقل ۱۰ عدد را لیبل میزنیم. با دقت به ظرفهای لیبل خورده توجه می‌کنیم ،آیا لیبل ها، کجی یکنواخت دارند، یعنی همگی به یک سمت کج هستند یا اینکه هر کدام در یک جهت کج می شوند ؟
‏۲ _اگر همگی در یک جهت و تقریباً به یک میزان کج باشند می توانیم نتیجه بگیریم که عملکرد اپلیکیتور ثابت و یکنواخت است .خیلی مواقع مسئولین فنی کارخانجات از سخت بودن تنظیمات دستگاه لیبل و مخصوصاً کج‌بودن لیبل شکایت می کنند. واقعیت این است که همه این عزیزان حقیقت را می گویند ولی ما باید بدانیم که می‌توانیم با رویه های صحیح این مشکلات را تعدیل کنیم.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping