دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک

دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک

دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک

عملکرد دستگاه لیبل چسبان به زبان ساده

یک اصل کلی در اتوماسیون و مکانیزاسیون که در مورد دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک نیز صادق است وجود دارد. این اصل میگوید که هدف از مکانیزاسیون و اتوماسیون جایگزین کردن ماشین ها به جای انسان است. این ماشین آلات دارای بخش های سخت افزاری و مکانیکی (جایگزین اندام ها و عضلات انسان) و نیز بخش های نرم افزاری و الکترونیکی (جایگزین حواس و قدرت تفکر انسان) هستند. حالا در مورد جایگزین کردن دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک با انسان چطور؟ بیایید چسباندن لیبل از نوع لیبل پشت چسبدار توسط انسان را بررسی کنیم. برای اینکار بطری را در یک دست میگیریم. با دست دیگر یک لیبل را از روی صفحه ی روغنی جدا میکنیم. سپس آنرا بر روی بطری میچسبانیم. پس از آن برای اطمینان از چسبیدن کامل، با کف دست روی لیبل میکشیم ( اصطلاحا لیبل را اتو میکنیم).
دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک نیز دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد ابتدا بطری را می‌گیرد (یعنی بطری را به کنترل خود در می آورد ). سپس یک لیبل را از روی صفحه روغنی جدا میکند. بعد از آن لیبل را بر روی بطری می چسباند. در مرحله آخر برای اطمینان از کیفیت کار آن را بر روی بطری اتو میکند. در این بخش به زبان بسیار ساده عملکرد دستگاه لیبل چسبان را با هم مرور کردیم با این توضیحات در ادامه مقاله به راحتی می‌توانیم با بخش‌های مختلف دستگاه لیبل چسبان آشنا شویم.

سه کار اصلی در دستگاه لیبل چسبان

اول کنترل و هدایت بطری

باید این را بدانیم که مهم ترین بخش در دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک همین بخش است. زیربنای کار لیبل چسبانی هم همین است. در دستگاه لیبل چسبان چند قسمت به همراه هم این وظیفه را انجام می دهند. هرکدام از این قسمت ها انواع مختلفی دارند که سازندگان هرکدام مطابق با سلیقه و نظر خودشان از نوعی از آنها استفاده میکنند. با هم این قسمت ها را بررسی می کنیم. البته این بررسی که در یک مقاله هست نمیتونه کامل باشه و قطعا بری شناخت کامل نیاز به مطالعات بیشتر هست. مطمدنا ما در طول زمان مقالات بیشتری رو ارائه میکنیم تا شناخت از دستگاه رو به طور کامل تری ارائه بدیم.

الف) نوار نقاله بالا و نوار نقاله پایین

نیازی به توضیح ندارد که وظیفه نوار نقاله در تمامی بخش‌های صنعت از جمله دستگاه لیبل چسبان نتقال مواد یا بسته بندی ها است. در این دستگاه از دو نوار نقاله استفاده میکنیم.سوال اینجاست که چرا دو نوار نقاله؟ وظیفه نوار نقاله دومی (بالا) چیست؟ نوار نقاله بالا و پایین به همراه هم بطری ها را انتقال میدهند ضمن آنکه با فشاری که از بالا و پایین به آن وارد می‌کنند مانع از تکان خوردن در حین این انتقال می شوند. کاملاً واضح است که نوار نقاله پایین به تنهایی میتواند انتقال بطری ها را انجام دهد ولیکن انتقال بدون تکان را تنها با کمک نوار بالا انجام می دهد. از جمله نکات بسیار مهم در کارکرد این دو بخش این است که سرعت حرکت آنها بایستی کاملاً یکسان باشد. از طرف دیگر ارتفاع نوار بالا به نحوی تنظیم باشد که فشار مناسب به بطری بیاید فشار بیش از اندازه بطری را دفرمه و فشار کمتر از اندازه تکان نخوردن بطری را غیر ممکن می کند.

ب) فاصله انداز

بطری ها را به دو صورت بر روی نوار نقاله دستگاه لیبل چسبان قرار می دهیم. اول اینکه با دست و توسط اپراتور بر روی نوار نقاله قرار میدهیم. در روش دوم دستگاه در امتداد یک خط تولید (بسته بندی) قرار دارد. یعنی بطری ها از نوار نقاله دستگاه دیگری مثل پرکن یا دربند یا سیل به روی نوار نقاله دستگاه لیبل چسبان می آیند. در هر دو حالت نیاز داریم تا بین بطری ها یک فاصله مناسب ایجاد کنیم. فاصله انداز انواع مختلفی دارد و شرکتهای سازنده از انواع مختلف آن استفاده می کنند. از جمله آنها میتوانیم به رپراند دوگانه، رپراند و صفحه تخت روبرو، نوع فنری، ستاره و غلطک گردان اشاره کنیم.

ج) صاف کن

آیا محل چسباندن لیبل برای کار با دستگاه لیبل چسبان مهم است؟ به طور مثال بطری یک لیتری مایع ظرفشویی را در نظر بگیرید. می توانیم در هر جایی از بطری لیبل را بچسبانیم؟ برای اینکه لیبل را در محل صحیح بچسبانیم چند کار را بایستی انجام دهیم. اولین و مهمترین آنها این است که بطری به طور صحیح و در جهت مناسب مابین نوار نقاله بالا و پایین قرار بگیرد. پس نیاز به وسیله‌ای داریم که بطری ها را در جهت مناسب قرار دهد. به این بخش از دستگاه صاف کن می‌گوییم. همانند بخش فاصله انداز صاف کن‌ها نیز انواع مختلفی دارند. شرکت های سازنده بر اساس سلیقه خودشان از آنها استفاده می کنند. از انواع مرشوم آنها میتوانیم به نوع رپراند دوگانه، رپراندهای سرو مکانیزم، رپراند های بیضوی و… اشاره کنیم.

دوم لیبل چسبانی

بخشی که وظیفه لیبل چسبانی را در دستگاه لیبل چسبان اتوماتیک برعهده دارد اپلیکیتور است. خوبه این نکته رو یادآوری کنیم برای اینکه لیبل ها رو مناسب استفاده در دستگاه کنیم باید به صورت رول در بیاوریم. رول لیبل را بر روی اپلیکیتور قرار می‌دیم. انتهای اون رو باز میکنیم و از مسیر لیبل عبور می دیم تا به تیغه برسیم. بعد از عبور از تیغه به سمت کشنده میبریم و در نهایت به ضایعات جمع کن می‌رسیم. در این مسیر تعدادی رولیک کار هدایت لیبل رو انجام میدن. همچنین یک سنسور تشخیص لیبل هم وجود داره که کارش تشخیص عبور یک لیبل به طور کامل است. خوبه بدونین از جایی که رول رو قرار می دیم تا تیغ رو به نام مسیر رفت می‌شناسیم همچنین از تیغه تا بخش جمع آوری ضایعات رو به نام مسیر برگشت می‌شناسیم. رول باز شده در مسیر رفت حرکت میکنه تا به تیغه برسه. بعد از عبور از نوک تیغه لیبل چسبدار از ضایعات روغنی جدا میشه تابه روی بطری بچسبه در مسیر برگشت صرفاً ضایعات عبور میکنه از همین رو برای مسیر رفت رو مسیر لیبل و مسیر برگشت رو مسیر ضایعات هم مینامیم.
با توضیحاتی که بیان کردیم، در بخش کشنده ادوات کشنده صرفا ضایعات را می کشند و از این طریق حرکت رو به رول تحمیل می‌کنند. در انتها هم ضایعات رو در بخش ضایعات جمع کن جمع آوری می کنیم. یک اپلیکیتور خوب دارای ویژگی هایی هست که در مقالات بعدی به تفصیل در مورد آنها صحبت میکنیم. به طور خلاصه باید این طور بگیم که اگر اپلیکیتور درست عمل کنه اولا لیبل در نوک تیغه بالا و پایین نمیشه (یعنی اینکه در حد بسیار کم بالا پایین میشه). دوما مقدار بیرون‌زدگی لیبل از نوک تیغه تغییر نداره (یعنی اینکه تغییرش بسیار کم و در حد مجاز هست). اگر با تنظیمات دستگاه لیبل چسبان آشنایی ندارید حتما در این مقاله با ما همراه باشید.

سوم اتوی لیبل

اتوی لیبل در دستگاه لیبل چسبان به چه معناست؟ اگر دقت کرده باشیم وقتی که با دست لیبل روی بطری می چسبانیم موقع اتو کردن به آرومی دستمون رو روی لیبل می کشیم. میدونیم که اگر محکم این کار رو بکنیم ممکنه نتیجه کار خراب بشه. در دستگاه لیبل چسبان هم همینطور هست. ادوات اتوی لیبل فشار بسیار کمی را بر روی لیبل وارد می آورند تا آن را اتو کنند. این ادوات انواع مختلفی دارند که از آن جمله می توانیم به نوع فرچه ای، اسفنجی و تسمه ای اشاره کنیم. بسته به نظر سازنده و نیز نوع ظرف از یکی از این ها استفاده می کنیم.

4 Comments

 1. Hamed hesami
  مرداد ۲, ۱۴۰۰ at ۸:۰۶ ق٫ظ

  با سلام
  مطالب خوبی بود. برای آشنایی اولیه مفید هستند. بنظر من در مقالات دیگر ادامه مطالب را ارائه دهید.

  با تشکر

  1. مدیر
   مرداد ۲, ۱۴۰۰ at ۵:۳۷ ب٫ظ

   از توجه شما سپاسگذاریم. تلاش خواهیم کرد تا این رویه ادامه دار باشد.

 2. Ar.rmt
  مرداد ۲, ۱۴۰۰ at ۵:۲۶ ب٫ظ

  مطالب خوب و کاربردی هستند ولیکن نیاز به تکمیل دارند.

  1. مدیر
   مرداد ۲, ۱۴۰۰ at ۵:۳۶ ب٫ظ

   حتما در مقالات بعدی مطالب بیشتری ارائه خواهیم کرد.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping