تنوع دستگاه لیبل چسبان

تنوع دستگاه لیبل چسبان

تنوع دستگاه لیبل چسبان

تنوع دستگاه لیبل چسبان مخصوصا در نوع پشت چسبدار بسیار بالاست. شرکت های سازنده در سراسر دنیا بیش از 20 مدل از اونهارو میسازن. در کشور ما هم شرکت های داخلی حدود 10 مدل از اونهارو در بازار مصرف عرضه می کنن. با این حساب طبیعی هستش که برای انتخاب ماشین مناسب نیاز داریم تا شناخت نسبی خوبی از اونها داشته باشیم. در این مقاله سعی میکنیم تا به معرفی مختصر اما مفیدی از اونها بپردازیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتونین انتخاب بهتری داشته باشین.

دلیل این تنوع در دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار چی هست؟

خیلی خوب هست که بدونیم دلیل تنوع دستگاه لیبل چسبان چی هستش. اگر دوست دارین دلیل این تنوع رو بدونین در این بخش از مقاله همراه ما باشین. در قدم اول به این نکته بپردازیم که دستگاه لیبل چسبان چه کاری انجام میده. برای بهتر روشن شدن موضوع، کار رو با یک مثال بسیار ساده شروع میکنیم. فرض کنین قصد دارین با دست بر روی یک بطری لیبل بچسبونین. خوب این کار رو چطور انجام میدین؟ با یک دست بطری رو میگیرین ( به این ترتیب بطری رو در کنترل خودتون در میارین). با دست دیگه لیبل رو از روی صفحه روغنی که روش قرار داره بلند میکنین. بعد لیبل رو روی بطری میچسبونین. آخر سر هم اگه نیاز باشه با کف دست یا انگشتانتون روی لیبل میکشین تا خوب همه جای اون به بطری بچسبه (اصطلاحا لیبل رو اتو میکنین). خوبه بدونبم که دستگاه لیبل چسبان هم دقیقا همین کار رو انجام میده. بطری رو در کنترل خودش در میاره. لیبل رو از صفحه روغنی (که برای دستگاه به صورت رول هست) جدا میکنه. اون رو روی بطری میچسبونه و در نهایت یک اتوی خوب روی لیبل میکشه.
حالا ارتباط این توضیحات با دلیل تنوع دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار چیزیه که در ادامه اون رو بیان میکنیم. یک تفاوت مهم بین دستهای ما و دستگاه لیبل چسبان وجود داره. اینکه دستهای ما ده تا انگشت و کلی مفصل با درجه آزادی های بسیار زیاد دارن. اما دستگاه این طور نیست. اثر این تفاوت چیزیه که باعث طراحی و ساخت مدل های متفاوتی از دستگاه لیبل چسبان میشه. مثلا یک بطری استوانه ای (مثل بطری مربا) رو در نظر بگیرین. همین طور یک بطری تقریبا کتابی (مثل آب معدنی کتابی) رو هم در ذهنتون داشته باشین. گرفتن این دو بطری و چسباندن لیبل و حتی اتو کردن شون با دست با هم فرق داره. تعداد انگشت های درگیر و مفاصل مورد استفاده متفاوت میشن. دستهای ما این امکان رو داره از هر تعداد انگشت و مفصل مورد نیازش استفاده کنه. اما دستگاه محدودیت داره و برای همین هم برای بطری های مختلف، دستگاه های مختلف وجود دارن.
توضیحاتی که در بالا به اونها پرداختیم دلیل ایجاد تنوع رو بخاطر تنوع شکل هندسی ظروف نشون میدن. بجز شکل هندسی موارد دیگه ای مثل تعداد لیبل بر روی یک بطری، تعداد وجوه چسباندن لیبل، ظرفیت تولید و… باعث میشن تا تنوع بالایی در این ماشین آلات ببینیم.

تنوع دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار به دلیل هندسه ظروف

همون طوری که در بالا اشاره کردیم، شکل هندسی ظروف بر روی دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار تاثیر میگذارن. به این معنی که برای ظروف گرد (استوانه ای) و تخت (کتابی) دستگاه های متفاوتی رو به کار میگیریم. جا داره به این نکته اشاره کنیم که اصطلاح رایج در بازار عرضه برای این ماشین آلات دستگاه لیبل چسبان (گرد زن) و (تخت) هستش. یه نکته مهم اینه که میتونیم بر روی ظروف گرد یا تخت، (یک، دو و یا تعداد بیشتری) لیبل بچسبونیم. با این توضیح بهتر از قبل میفهمیم تنوع بالای دستگاه های لیبل چسبان به چه دلیلی هستش.

تنوع در دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار به دلیل تعداد لیبل روی ظروف

مواقعی که به فروشگاه ها میرین رو به یاد بیارین. بطری های مواد خوراکی، شوینده ها و حتی دارو ها رو به یاد دارین؟ چه تعداد لیبل روی اونها میبینین؟ ظروف بسته بندی میتونن بین یک تا چهار لیبل رو داشته باشن. به طور معمول این عدد یک (مثل شیشه های گرد خیار شور) یا دو (مثل بطری یک لیتری مایع ظرفشویی) هستش. به ندرت توی بعضی از بسته بندی ها (مثل بطری های سه لیتری روغن سرخ کردنی) این عدد سه هستش. توی یه سری موارد نادر هم میتونه چهار باشه. به این ترتیب ما یک دسته بندی برای دستگاه لیبل چسبان داریم که بر اساس تعداد لیبل هست. این دسته بندی به ما میگه که ماشین آلات لیبل چسبان میتونن یک طرفه (اصطلاح رایج در بازار) یعنی با توانایی چسباندن یک لیبل، دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه باشن.

تنوع در وجوه چسباندن لیبل

قبل از هر صحبتی باید بگیم که این بخش مختص ظروف تخت هستش. هر لیبل حداقل یک وجه از بطری رو میپوشونه. حالا در نظر بگیرین که ممکنه این لیبل دو، سه و یا حتی چهار وجه از بطری (بسته بندی) رو بپوشونه. در این حالت میگیم که دستگاه دو وجهی، سه وجهی و یا چهار وجهی هست. در مورد لیبل یک وجهی هیچ اصطلاحی در بازار وجود نداره و اگر صحبتی از دو یا سه و چهار وجهی نشه منظور همون یک وجهی هست.

تنوع در دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار به دلیل محل چسباندن

لیبل هارو میتونیم بر روی ظروف توی جاهای مختلفی بچسبونیم. لیبل ها روی کناره بسته بندی ها یا روی کف و سقف شون میچسبن. در بازار مصرف اصطلاح رایج دستگاه (تاپ زن) “top” برای دستگاهی هست که لیبل رو روی سقف یا کف بسته بندی ها میچسبونن. برای چسباندن لیبل روی کناره ها اصطلاحی به کار نمیبریم. با این حساب یک دسته بندی دیگه رو هم معرفی کردیم.

جمع بندی

همونطوری که دیدیم تنوع در دستگاه لیبل چسبان پشت چسبدار بسیار بالا هست. اگه برای اولین بار هست که با این دسته بندی ها آشنا میشین کاملا طبیعیه که شمارو دچار سردرگمی کنن. برای همین هم توی این بخش یک جمع بندی از اونهارو میاریم تا بهتر توی ذهنتون بنشینن.
دستگاه گرد زن- دستگاهی که بر روی ظروف استوانه ای یک لیبل رو میچسبونه.
دستگاه تخت یک طرفه- دستگاهی که بر روی ظروف تخت یک لیبل رو میچسبونه.
دستگاه گرد دو طرفه- دستگاهی که بر روی ظروف تخت دو لیبل رو میچسبونه.
دستگاه گرد دو طرفه- دستگاهی که بر روی ظروف استوانه ای دو لیبل رو میچسبونه.
دستگاه تخت سه طرفه- دستگاهی که بر روی ظروف تخت سه لیبل رو میچسبونه.
دستگاه گرد سه طرفه- دستگاهی که بر روی ظروف استوانه ای سه لیبل رو میچسبونه.
دستگاه تاپ زن- دستگاهی که بر روی سقف یا کف ظروف لیبل رو میچسبونه.
دستگاه دو وجهی- دستگاهی که بر روی ظروف تخت، یک لیبل رو بر روی دو وجه میچسبونه.
دستگاه سه وجهی- دستگاهی که بر روی ظروف تخت، یک لیبل رو بر روی سه وجه میچسبونه.
دستگاه چهار وجهی- دستگاهی که بر روی ظروف تخت، یک لیبل رو بر روی چهار وجه میچسبونه.
دستگاه ترکیبی- دستگاهی که بر روی ظروف با شکل هندسی ترکیبی لیبل میچسباند. مثلا بطری های سس که پایین تنه اونها تخت هست و بالا تنه اونها گلویی گرد دارن. به این ترتیب ترکیبی از دستگاه دوطرفه تخت و گردزن برای چسباندن لیبل روی اونها به کار میرن.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping