لیبل در صنعت بسته بندی و انواع آن

لیبل در صنعت بسته بندی و انواع آن

لیبل چیست؟

واژه انگلیسی لیبل Lable که معادل آن در زبان فرانسوی اتیکت etiquette است. خوب است بدانیم که فرهنگستان زبان و ادب فارسی آنرا با واژه برچسب یا شناس برگ معادل سازی کرده است. برچسب حاوی اطلاعاتی از کالا و نیز تولیدکننده آن است. لیبل ها برای اولین بار در سال 1930 به کار گرفته شدند. گفته میشود که در ان زمان لیبل ها را برای تسریع در خرید و فروش به کار گرفتند. اما امروز هدف از بکار گیری لیبل بسیار متفاوت است. عمده کاربری لیبل ها انتقال اطلاعات کالا و نیز تولیدکننده کالاست. همچنین مفهوم جدید برندینگ نیز کمک شایانی از لیبل ها میگیرد.

لیبل ها حاوی چه اطلاعاتی هستند؟

لیبل ها حاوی اطلاعاتی در مورد کالا و تولیدکننده آن هستند. قسمتی از این اطلاعات مطالبی را بازگو میکنند که جنبه آگاهی بخشی دارند. البته این مطالب بر اساس قوانین سازمان های نظارتی به صورت اجباری بایستی بر روی کالا درج باشند. جالب است که بدانیم صنایع غذایی دارای پروتکل محکم تری نسبت با سایر صنایع برای درج اطلاعات هستند. طبق قوانین سازمان غذا و دارو لیبل محصولات غذایی باید شامل موارد زیر باشد. ترکیبات ( زبان فارسی اجباری و زبان های دیگر نظیر انگلیسی و عربی اختیاری). شماره پروانه ساخت. شماره پروانه بهره برداری از وزارت صمت. تاریخ تولید، انقضا و سری ساخت. آدرس کامل کارخانه شامل آدرس پستی، وبسایت و شماره تماس تلفن. آرم سیب سلامت. هشدار های پزشکی، بهداشتی و تغذیه ای و نیز جدول تغذیه ای. اینها مواردی از اطلاعات آگاهی بخش در لیبل هستند. موارد دیگر عمدتا جنبه مارکتینگ و برندینگ دارند. نکته بسار مهم آنکه اکثر مصرف کنندگان جذب اطلاعات برندیگ میشوند تا اطلاعات تغذیه ای.

انواع پرمصرف لیبل در ایران

‏ ‏ لیبل ها تنوع بسیار زیادی دارند و در ایران عزیز ما تعدادی پر طرفدارترند. در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

لیبل پشت چسبدار

‏ بدون شک پرطرفدارترین نوع لیبل است همه ما نمونه‌های آن را در محصولات غذایی آرایشی و بهداشتی دارویی و شیمیایی دیده ایم. این نوع از لیبل ها تمامی سطح پشتشان آغشته به چسب است و به طور کامل بر روی بطری بسته بندی می چسبند. دستگاههای لیبل چسبان پشت چسب دار برای چسباندن نیاز به لیبل هایی دارند که به صورت رول آماده شده باشند.

لیبل opp

‏ لیبل های opp از به صرفه ترین انواع لیبل ها هستند و آنها را بر روی بطری های نوشابه، آب معدنی، دوغ ،دلستر و مایع سفیدکننده دیده ایم .این نوع لیبل ها مناسب محصولاتی است که تیراژ بالایی دارند.از طرفی به خاطر هزینه پایین لیبل برای محصولات با حاشیه سود پایین بسیار مناسب هستند. همانند دیگر دستگاه‌های لیبل چسبان نیاز است تا لیبل ها را به صورت رول آماده کنیم.

‏لیبل اسلیو شیرینک

‏ ‏ یکی از انواع جدید لیبل هاست که قابلیت خوبی را داراست. بارزترین ویژگی اش این است که می‌توانیم آن را برروی ظروف با هر شکل هندسی بچسبانیم.‏ این نوع لیبل دور تا دور ظرف را احاطه می کند و بدین ترتیب فضای بیشتری برای طراحی لیبل و درج اطلاعات در اختیار داریم.تفاوت بارزی که با سایر لیبل ها دارد این است که برای چسباندن نیاز به حرارت داریم به این صورت که با حرارت دادن، لیبل جمع شده و به دور ظرف می چسبد.

انواع لیبل پشت چسبدار
لیبل های کاغذی

‏ ‏ پر مصرف ترین نوع لیبل پشت چسب دار هستند آنها را به راحتی می توانیم از چاپخانه‌های لیبل تهیه کنیم. طراحی آنها بسیار متنوع است. همچنین ابعاد و اندازه و شکل هندسی آنها به طور کامل میتواند در اختیار طراح باشد.

لیبل‌های صدفیPVC

‏ ‏جنس آنها به نحوی است که بسیار سخت پاره میشود شفافیت بسیار بالا ویژگی بارز آن هاست. مزیت دیگر آنها مقاومت در برابر رطوبت است. به همین خاطر در مورد مواد آرایشی بهداشتی و شوینده ها گزینه مناسبی هستند. بسیاری از تولید کنندگان عیب لیبل های کاغذی را آسیب پذیی در برابر رطوبت میدانند. آنها میگویند قبل از آنکه محتویات بطری تمام شود، لیبل از بین میرود. این مسئله به طور کامل در لیبل های صدفی از بین رفته است.

لیبل‌های متالایز

لیبل هایی برپایه فلز هستند که در برخی صنوف همانند آرایشی بهداشتی طرفدارانی دارند نکته مهم این لیبلها ضخامت بسیار پایین انهاست به نحوی که کار دستگاه لیبل چسبان را با مشکل مواجه میکنند. برای رفع آن بایستی لایه ورنید روی ان قرار گیرد. برای انجام این کار می‌توانید از چاپخانه‌ها بخواهید تا مشکل را رفع کنند.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping