آشنایی با فاصله انداز

آشنایی با فاصله انداز

کاربرد

همان طور که از اسمشان پیداست فاصله انداز وظیفه ایجاد فاصله ما بین بطری ها را بر عهده دارد. در مواردی ممکن است که نیاز داشته باشیم تا بین بطری ها فاصله ای باشد. این فاصله برای این است که بخش لیبل چسبان (اپلیکیتور) بتواند با در اختیار داشتن فرصت مناسب لیبل را بر روی بطری بچسباند. نبود فاصله مذکور سبب میشود هنگامی که یک بطری سیکل لیبل چسبانی را طی میکند، قبل از اتمام این سیکل، بطری بعدی وارد این سیکل نشود.

کاربرد در خطوط Inline

هنگامی که دستگاه لیبل چسبان به صورت Inline (در خطوط بسته بندی و در ادامه سایر دستگاه ها) قرار میگیرد، نیاز به فاصله انداز بیشتر احساس میشود. به طور قطع در این خط قبل از دستگاه لیبل چسبان یک دستگاه دیگر قرار دارد. این دستگاه ممکن است پرکن، درب بند یا سیل باشد. هر کدام از اینها که باشد، اگر فاصله ای که ایجاد میکند به اندازه کافی نباشد، نیاز داریم تا این کمبود را با فاصله انداز جبران کنیم.

کاربرد در خطوط Offline

در موارد متعدد از دستگاه لیبل چسبان به صورت Offline بهره میبریم. در این صورت این اپراتور است که بطری هارا بر روی نوار نقاله قرار میدهد. به این ترتیب ممکن است به دلیل خطای انسانی فاصله بطری ها کمتر از مقدار مورد نظر باشد. در نتیجه برای این خطوط نیز به فاصله انداز نیاز داریم.

کاربرد دوم فاصله انداز

همانطور که در بالا اشاره کردیم، وظیفه فاصله انداز ایجاد فاصله بین بطری هاست. اما آنها کاربرد دیگری هم دارند. تصور کنید که فاصله بین بطری ها هنگام خروج از دستگاه قبلی (در خطوط Inline) مثلا دستگاه پرکن و یا هنگام قرار دادن ظروف بر روی نوار نقاله دستگاه لیبل چسبان توسط اپراتور (در خطوط Offline) در لحظاتی بیشتر از حد مطلوب باشد. فاصله انداز دز این مواقع با استفاده از ذخیره بطری که در پشت خود ایجاد کرده این فواصل را تعدیل میکند. به عبارتی میتوانیم اینطور نتیجه گیری کنیم که قاصله انداز یک تعدیل کننده فاصله است. زمانی که فواصل بین بطری ها کم باشد آنها را زیاد میکند. همچنین زمانی که این فوصل بیشتر از مقدار دلخواه باشند، آنها را تعدیل میکند.

انواع فاصله انداز

ماردون

یکی از انواع بسیار مهم فاصله انداز ماردون ها هستند. از مدل ماردونی در ماشین آلات مختلفی استفاده میکنیم. دو نکته بسیار مهم در مورد آنها وجود دارد. اول اینکه دقت شان بسیار بالاست. دوم آنکه هرکدام از آنها تنها برای یک مدل از بطری ها جوابگو هستند. دلیل این امر این است که طراحی ماردون بر اساس ابعاد بطری انجام میگیرد. طبیعتا با تغییر این ابعاد نیاز به طراحی جدید و ماردون دیگری داریم. در کارخانجاتی که تنوع محصول نداریم از هر دستگاه برای یک محصول استفاده میکنیم، ماردون گزینه بسیار مناسبی است.

ستاره ای

مدل ستاره ای از انواع بسیار قدیمی فاصله انداز است. دقت آنها خوب و قابل قبول است. هرچند که به اندازه نوع ماردونی دقیق نیستند. یک نکته بسیار مهم در مورد آنها این است که برای بطری های گرد (بطری استوانه ای با سطح مقطع دایره) کاربری مطلوبی دارند. از طرفی برای بطری های با سطح مقطع مستطیل، مربع، بیضی و مقاطع ترکیبی (غیر هندسی) بسته به طراحی بطری و ابعاد و انحناهای ظرف ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند. بنابراین در هنگام سفارش و خرید دستگاه حتما به این نکته توجه داشته باشید.

رپراند

رپراند یکی از مهم ترین بخش هایی است که در ماشین آلات بسته بندی مورد استفاده قرار میگیرد. این بخش شامل یک تسمه است که به دور چند رولیک میچرخد. نیروی محرکه خود را عمدتا از الکتروموتورهای AC تامین میکند. این موتورها برای تنظیم سرعت به اینورتر مجهز هستند. به این ترتیببا کم و زیاد کردن سرعت موتور میتوانیم فاصله بین بطری ها را تنظیم کنیم. رپراند ها را در دو نوع طراحی میکنیم. نوع اول شامل دو رپراند که روبروی هم قرار میگیرند است. نوع دوم یک رپراند به همراه صفحه تخت روبرو است. در نوع اول میتوانیم برای ایجاد فاصله بین بطری هایی با مقطع دایره، مستطیل، مربع، بیضی و اصولا هر شکل هندسی استفاده کنیم. از نوع دوم عمدتا برای بطری های گرد استفاده میکنیم. البته استفاده از آنها بستگی به طراحی ظرف هم دارد. مثلا میتوانیم در بطری های نیم استوانه (سطح مقطع نیم دایره) هم از آنها استفاده کنیم.

جک پنوماتیک

این نوع از فاصله انداز نیز از پرکاربرد ترین فاصله اندازها در ماشین آلات بسته بندی است. از جمله نکات مهم در بکار گیری از آنها نیاز به منبع تامین باد (کمپرسور) است. نکته دیگر اینکه این نوع از فاصله انداز ها کند هستند و در خطوط بسته بندی با سرعت بالا کارایی چندانی ندارند. همچنین با توجه به نحوه عملکرد آنها که دارای تکانه هایی هم هستند، نیاز داریم تا بطری ها سبک وزن نباشند. اگر بطری های شما پت هستند و قصد دارید به صورت خالی لیبل روی آنها بچسبانید بهتر است از این مدل صرف نظر کنید. نکته مثبت و قابل توجه در این مدل قیمت ارزان تر آنها به نسبت سایر مدلهاست.

غلطکی

این نوع از فاصله انداز شامل یک غلطک نسبتا قطور است. این غلطک را به یک الکتروموتور متصل کرده ایم. چرخش موتور باعث چرخش غلطک میگردد. از طرفی سرعت این چرخش توسط اینورتر تنظیم میگردد. بطری ها روی نوار نقاله قرار میگیرند. هنگامی که به فاصله انداز میرسند به دلیل قرار گیری غلطک در جلوی مسیر حرکتشان، مجبورند در پشتش بایستند. راه عبور بطری ها با حرکت چرخشی غلطک باز میگردد. اما سرعت این عبور متناسب با سرعت چرخش غلطک است. به این ترتیب با تنظیم سرعت غلطک فاصله بین بطری ها کم و زیاد میگردد. طبیعتا هرچقدر سرعت چرخش کم باشد فاصله مایبن بطری ها بیشتر میشود و هرچقدر سرعت موتور بالا برود فاصله بطری ها کمتر میگردد.

فنری

این مدل ساده ترین و کم هزینه ترین نوع فاصله انداز است. یک تسمه فلزی یا پلاستیکی در مسیر عبور بطری ها در وسط نوار نقاله قرار میگیرد. این تسمه متصل به یک فنر است که اجازه دور شدن از نوار نواله را نمیدهد. بطری ها در مسیرشان روی نوار نقاله به این تسمه برخورد میکنند و متوقف میشوند. سپس با نیروی وزنشان به فنر فشار آورده و از آن عبور میکنند. آنچه که باعث ایجاد فاصله میگردد همان توقف اول است. نکته مهم آنکه نیاز به نیرویی برای غلبه بر نیروی فنر داریم. پس بطری شما بایسی سنگین باشد. از طرفی ضریب سخی فنر نیز بایستی متناسب با ابعاد بطری باشد. بهتر است در این روش بطری ها را پرشده لیبل چسبانی کنیم.

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه
علاقه مندی ها 0
Open wishlist page Continue shopping