جدیدترین مطالب

دستگاه لیبل زن پشت چسب دار

دستگاه لیبل زن پشت چسب دار

دستگاه لیبل زن پشت چسبدار:

بدون شک لیبل زن پشت چسبدار پرمصرف ترین نوع ماشین آلات از خانواده دستگاه لیبل چسبان، میباشد. این دستگاه عددی بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کل لیبل های مصرفی در کشور را به خود اختصاص داده است. اصولاً هر محصولی که بخواهد به دست مصرف کننده نهایی برسد نیاز به بسته بندی و طبعا لیبل زن پشت چسب دار دارد. اگر به فروشگاههای بزرگ (مال ها) سری بزنید یا اینکه به داروخانه ها بروید و یا به فروشگاه های مواد شیمیایی مراجعه کنید و همینطور به فروشگاههای تعویض روغن موتور بروید. در همه آنها محصولات شان را در بسته بندی هایی از سایز کوچک تا بزرگ می بینید که همگی لیبل دارند.

لیبل زن پشت چسب دار محبوب ترین است

اگر با دقت بیشتری به بسته بندی ها نگاه کنید متوجه می شوید که عمده آنها از لیبل زن پشت چسب دار استفاده می کنند. این نوع از لیبل ها از گذشته تا به امروز محبوب ترین نوع لیبل دربین کارخانجات هستند. از طرفی زیرساخت های آن ها شامل طراحان و  چاپخانه ها به وفور در تمامی نقاط کشور در دسترس تولیدکنندگان قرار دارند. به همین دلیل عموم کارخانجات که کار بسته بندی را در خطوط تولید خود دارند لیبل پشت چسبدار را به سایر لیبل ها ترجیح می دهند.

 

لیبل زن پشت چسبدار
دستگاه لیبل زن پشت چسبدار جهت الصاق لیبل های پشت چسبدار

پر مصرف ترین نوع لیبل

در دنیای بسته بندی انواع گوناگونی از لیبل ها مورد استفاده قرار میگیرند. در این میان 4 نوع از آنها در کشور ما کاربر دارند. لیبل پشت چسبدار، لیبل شیرینگ (واژه صحیح و البته “غیر مصطلح” شرینک است)، لیبل ا پی پی (OPP) و لیبل آی ام ال (IML). هر کدام از اینها ویژگی هایی دارند و مناسب کابردی هستند. در میان آنهالیبل پشت چسبدار دارای بالاترین نرخ مصرف است. به جرات میتوانیم بگوییم که بیش از 85 درصد کل لیبل های مصرفی در کشور از نوع پشت چسبدار هستند.

 

بیشتر بخوانید: دستگاه لیبل شیرینگ (نام لیبل شرینک صحیح تر است)

نحوه کارکرد دستگاه لیبل زن پشت چسبدار:

كاركرد لیبل زن پشت چسب دار به اين شکل است كه: ابتدا رول لیبل در دستگاه قرار داده و تنظیمات مورد نیاز در مورد لیبل و ظرف را انجام میدهیم. با شروع کار دستگاه، ظروف بر روی نوار نقاله به جلو می آیند. دستگاه با تشخیص هر یک از ظرف (از طریق سنسور) لیک لیبل را از رول باز میکند. در انتها این لیبل بر روی سطح ظرف مینشیند. امروزه دستگاه های متفاوتی برای عمليات لیبل زنی در بازار توليد و ساخته شده است. صاحبان صنایع بنا به نياز و بودجه خود می توانند اقدام به تهيه دستگاه کنند. این دستگاه  قابل استفاده برای ظروف كتابی و بطری های گرد است. همچنین این ظروف میتوانند با متریال های مختلف نظیر پلی اتلين، شيشه، پت و فلز باشند.

 

مدل های مختلف لیبل زن پشت چسبدار

این دستگاه را بر اساس ظروفی که میخواهد لیبل چسبانی کند به چند مدل تقسیم بندی میکنیم. به طور نمونه دستگاه گرد زن و دستگاه لیبل زن تخت. همچنین بر این اساس که بر روی هر ظرف چند لیبل میچسبانیم هم تقسیم بندی داریم. مثلا دستگاه لیبل زن دو طرفه و یا دستگاه لیبل زن سه طرفه. البته در سال های اخیر طراحی ظروف تغییرات زیادی داشته اند و مدل های جدیدی اضافه شده اند. از آن جمله میتوانیم به ظروف بیضوی و همچنین ظروف کونیک اشاره کنیم. بطری های کونیک به این صورت هستند که سطح مقطع بطری از کف ظرف تا بالای ظرف یکسان نمی ماند. به این صورت که یا قطر ( سطح مقطع) از پایین با بالا کم میگردد یا برعکس، بیشتر میشود.

مهم ترين مدل ها:

لیبل زن پشت چسبدار گرد زن: این دستگاه مخصوص لیبل زنی بر روی بطری های گرد که استوانه کامل هستند میباشد. یعنی ظرفی که قاعده دایره شکل دارد و به طور یکنواخت تا بالا دایره ای میماند.

لیبل زن پشت چسبدار دو طرفه: این ماسین لیبل زنی برای ظروفی است که میخواهیم دو لیبل بر روی آنها بچسبانیم. یعنی بر روی وجه چپ و راست ظرف و یا وجه جلو و عقب آن. نکته مهم این است که لیبل ها بر روی دو وجه روبروی هم قرار میگیرند.

لیبل زن فوقانی (Top): این مدل هم از پرکاربرد ترین مدل های دستگاه است و برای لیبل زنی بر روی وجه بالایی (یا درب ظرف) به کار میرود.

 

دستگاه لیبل زن دو طرفه تخت اورلپ

 

دستگاه لیبل زن دو طرفه گرد اورلپ

 

 

کاربرد در صنایع مختلف:

 لیبل زن پشت چسبدار در هر صنعتی که نیاز به بسته بندی داشته باشد کاربرد دارد. یعنی هر کجا که دو نکته مهم وجود داشته باشد. اول آنکه تولیدات کارخانه جات برای رسیدن به دست مصرف کننده نیاز به بسته بندی داشته باشیم. دوم آنکه حجم تولید به قدری باشد که نیاز به ماشین آلات داشته باشیم. به عنوان مثال :

در یک کارخانه تولید مواد شوینده، مایع ظرفشویی در مخازن با ظرفیت های بالای چند تن تولید می گردند. حال برای آن که این مایع به دست من و شما برسد باید در بطری های کوچک تر مثلاً با ظرفیت ۱ لیتر بسته بندی شود. از طرفی هر کدام از این بطری ها نیاز به لیبل دارند. بنابراین می توانیم بگوییم هر ماده مصرفی که در طول روز با آنها سروکار داریم نیاز به لیبل دارند. عمده صنایع هدف شامل صنایع غذایی، صنایع داروسازی، صنایع مواد شیمیایی، صنایع پتروشیمی، صنایع مواد شوینده و صنایع آرایشی بهداشتی هستند. همچنین بر روی کالاهایی مثل جعبه های موبایل، قطعات الکترونیکی، جعبه های بسته بندی قطعات یدکی خودرو و بسیاری دیگر از صنایع لیبل ها کاربرد گسترده ای دارند.

دستگاه لیبل زن پشت چسب دار
دستگاه لیبل زن پشت چسب دار

عوامل موثر بر کیفیت لیبل چسبانی

عوامل مهمی بر روی دقت و کیفیت لیبل زنی اثر دارند. در این بخش میخواهیم اشاره کوتاهی به آنها داشته باشیم. این وامل را میتوانیم در 3 دسته تقسیم بندی کنیم. اصولا لیبل چسبانی حاصل ار یک مثلث است. اضلاع این مثلث عبارتند از دستگاه، بطری و لیبل. هرقدر آنها کیفیت بیشتری داشته باشند، خروجی کار بهتر خواهد بود. از طرفی بایستی یک هماهنگی میان هین سه ضلع برقرار باشد. به این ترتیب بالاتری راندمان را از کارمان مشاهده خواهیم کرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این سه ضلع می پردازی

داروسازی، حساس ترین صنعت

در میان صنایع مختلف، بی تردید صنایع دارویی از جایگاه ویژه ای برخوردارند. اهمیت این صنعت به حدی است که دستگاه های لیبل زن در این صنعت نام مخصوص به خود را دارند. همچنین استانداردهای ویژه ای را برای آنها تعریف کرده اند. به طور مثال متریال مورد استفاده در آنها نمی تواند از آهن و فلزات مشابه باشد. در آنها این دستگاه را به اسم لیبل چسبان دارویی میشناسند. البته این نام گذاری به همیجا ختم نشده است. در میان محصولات دارویی، ظروف ویال بسیار پر مصرف هستند. از این رو برای دستگاهی که بر روی آنها لیبل می چسباند نام لیبل زن ویال را انتخاب کرده اند.

 

اجزا دستگاه

لیبل زن پشت چسب دار از چند جز مختلف تشکیل شده است. هر کدام کارایی خود را داشته و بخشی از مراحل لیبل چسبانی را بر عهده دارند. هر چقدر آشنایی ما با این اجزا بیشتر باشد، کارمان راحت تر خواهد بود. این راحتی در کلیه مراحل انتخاب و خرید، راه اندازی، بهره برداری و نیز تعمیرات و نگهداری خواهد بود. یعنی اینکه تمامی افراد در یک مجموعه اعم از تیم بازرگانی و تدارکات، تیم اپراتوری و بهره برداری و نیز تیم فنی همگی نیاز به شناخت جزییات دستگاه دارند. بدیهیست که این شناخت عمیق یا مطالعه یک مقاله به دست نمی آید. همچنین ما هم نمیتوانیم مقاله ای را تدوین کنیم که در آن تمامی جزییات آورده شود. برای همین هدف از این بخش مقاله را آشنایی اولیه با اجزا دستگاه قرار میدهیم.

 

شاسی (Structure)

در این دستگاه و اصولا در بسیاری از ماشین آلات شاسی ستون فقرات آن محسوب میگردد. به همین خاطر مهم است که آنرا بسیار محکم و بر اساس اصول مهندسی مکانیک (استاتیک) بسازیم. ابعاد شاسی، ابعاد پروفیل ها و ورق ها، نحوه صحیح جوشکاری و حتی نحوه نصب پیچ  یا چرخ های پایه اثری مستقیمی بر روی آن دارد. نکته بسیار مهمی وجو دارد. آن نکته عبارت است از کارکرد اصولی شاسی.

بایستی بدانیم که شاسی صرفا برای نگه داشت اجزا نیست. بلکه قرار است ارتعاشات و لرزش های ناشی از کارکرد موتور ها و جک ها را نیز پوشش دهد. زیرا عدم این پوشش دهی میتواند دو اثر نامناسب داشته باشد. نخست آنکه عمر دستگاه پایین می آید. زیرا به دلیل عدم دفع ارتعاشات، لرزش های مداوم سبب پایین آمدن عمر مفید بخش های گوناگون دستگاه خواهد شد. نکته دوم پایین آمدن کیفیت لیبل چسبانی است. زیرا لرزش ها سبب خارج شده دستگاه از تنظیمات است. به همین خاطر استراکچر ماسب اولین نکته ایست که به آن توجه میکنیم.

برای دریافت مشاوره رایگان، شماره خود را وارد نمایید.

فرم مشاوره